Lixteynşteynə biznes vizası - Avropanın kiçik ölkəsinə biznes
Avropada İsveçrə ilə Avstriyanın sərhədində yerləşən Lixtenşteyn ölkəsi ərazisinə görə dünyanın ən kiçik ölkələrindən biri hesab olunsa da, səyahət üçün bir çox turistin marağındadır. Turistlərdən əlavə isə, ölkəyə il ərzində bir çox biznesmen də işgüzar səfərlər həyata keçirirlər. Əgər siz də Lixtenşteynə bu məqsədlə səyahət edib həm işinizi görmək, həm də gəzib bu ölkəni öz gözlərinizlə görmək istəyirsinizsə, Lixtenşteyn biznes (işgüzar səfər) vizasına müraciət edə bilərsiniz. Biznes vizaya müraciət zamanı sizə hansı sənədlərin lazım olacağı, dəvət məktubu və ümumi viza proseduru haqqında ətraflı məlumatı bu məqalədən oxuya bilərsiniz.
Lixtenşteyn Viza Növləri
liechtenstein visa
Şengen ölkələri siyahısında yer alan Lixtenşteynə səyahətinizi Lixtenşteyn Şengen vizası vasitəsilə edə bilərsiniz. Bu viza növünə müraciət səbəbləri turizm, ailə və ya dostlara ziyarət, işgüzar səfər, tibbi müayinə və ya müalicə, qısamüddətli təhsil, mübadilə proqramları və buna bənzər bir çox daimi olmayan nüanslar ola bilər. Əgər siz Lixtenşteyndə müddəti 90 gündən çox olan uzunmüddətli təhsil (bakalavr, magistr, doktorantura və s. kimi) almaq və ya burada yerləşən bir qurumda daimi işləmək istəyən şəxslər isə həmin təhsil və iş qurumlarından rəsmi dəvət və ya qəbul məktubları olduğu təqdirdə Lixtenşteyn milli vizasına da müraciət edə bilərlər.
Qısamüddətli biznes (işgüzar) səfərinizi reallaşdırmaq üçün də siz Lixtenşteyn Şengen vizasının “biznes viza” növünə müraciət edirsiniz. Qeyd edək ki, qısamüddətli biznes viza sizə Lixtenşteyndə daimi işləmək hüququ vermir, bu viza sizin öz biznes səfərinizi reallaşdırmağınız üçün təqdim olunur.
Lixtenşteyn Şengen Vizası
visa application form
Digər Şengen ölkələrinə oxşar olaraq Lixtenşteyn Şengen vizasının da təkgirişli və çoxgirişli növləri mövcuddur. Hər bir halda siz uzunmüddətli, yəni üç ay, altı ay, bir il, iki il və ya beş il müddəti əhatə edən vizalara da müraciət edə bilərsiniz. Lixtenşteyn Şengen vizasını əldə etdikdən sonra istənilən Şengen ölkəsinə giriş edə bilmək mümkündür. Ancaq hər bir halda biz məsləhət görürük ki, Şengen ərazisinə ilk girişinizi viza aldığınız ölkədən, yəni Lixtenşteyndən edəsiniz. Əks halda siz viza müraciətiniz zamanı qeyd etmədiyiniz təqdirdə Lixtenşteyn vizası ilə Şengen ərazisinə başqa bir ölkədən giriş etməyə çalışsanız, nadir hallarda da olsa, bu sizin üçün problemə çevrilə, həmin ölkənin sərhəd xidməti sizi geri qaytara və ölkəyə girişinizə icazə verməyə bilər. Bu təcrübə bəzi hallarda yaşanıb və bu səbəblə də biz sizə bu riskdən qaçınmağı tövsiyə edirik.
Əgər siz Lixtenşteyn Şengen vizasına müraciət edirsinizsə, səyahətiniz boyu gün sayı, yəni müddət olaraq ən çox bu ölkədə qalacağınızı göstərməlisiniz.
Lixtenşteyn Şengen Vizası Müraciəti üçün Sənədlər Toplusu
Lixtenşteyn Şengen vizasına müraciət edərkən siz aşağıdakı sənədləri təqdim etməlisiniz:
1. Xarici pasportunuzun orijinalı və birinci səhifəsinin surəti
2. Əgər varsa, əvvəlki vizalarınızın və giriş-çıxış möhürlərinizin surətləri
3. Şəxsiyyət vəsiqənizin surəti
4. İş yerindən arayış* və əgər varsa, maaş kartından çıxarış (təhsil alan şəxslər üçün təhsil müəssisəsindən arayış*)
5. Adınıza olan bank hesabından arayış* və çıxarış. (Məbləğ barədə aşağıda detallı məlumat qeyd olunub)
6. Əgər varsa, adınıza olan mülklərin çıxarışlarının* və maşınınızın texpasport kopyası
7. Mülki vəziyyətinizin sübutu* (Ailəlisinizsə, nikah haqqında şəhadətnamənizin, 18 yaşdan aşağı uşaqlarınız varsa, doğum haqqında şəhadətnamələrinin və ya nikahınız pozulubsa, nikahın pozulmasına dair sənədin surəti)
8. 2 ədəd 3.5x4.5 ölçüdə, biometrik və ağ fonda şəkliniz
9. Səyahətiniz üçün etdiyiniz aviabilet bronları
10. Səyahətiniz üçün etdiyiniz otel rezervasiyaları
11. Səfərinizi tam əhatə edəcək Şengen qaydalarına uyğun səyahət sığortası
12. İngilis dilində doldurulmuş ərizə forması
13. Görüş təyininin təsdiqi barədə sistemdən verilmiş sənədin çap versiyası
14. Gedəcəyiniz iş qurumu, tədbir və ya görüşlə bağlı rəsmi dəvət məktubu
Üzərində “*” işarəsi ilə qeyd etdiyimiz sənədlər səfirliyə ingilis dilində təqdim olunmalıdır. Əgər siz sənədin orijinalını ingilis dilində yox, azərbaycanca əldə etmisinizsə, bu halda mütləq şəkildə bu sənədlərin hər biri notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq edilərək səfirliyə təqdim olunmalıdır.
Dəvət məktubunun orijinalı yoxdursa, siz skan versiyasını çap şəklində səfirliyə təqdim edə bilərsiniz. Mütləq şəkildə dəvət məktubunun üzərində sizi dəvət edən qurumun imza və möhürü olmalıdır. Həmçinin, dəvət məktubunun üzərində dəvət edilən şəxsin, yəni sizin mütləq şəkildə adınız, soyadınız, əlavə olaraq isə mümkündürsə, doğum tarixiniz, pasport nömrəniz, səyahət tarixləriniz qeyd olunmalıdır. Əgər qalacağınız yer sizi dəvət edən qurum tərəfindən təşkil olunursa, bu halda qalacağınız ünvan sizə göndərilən dəvət məktubunda qeyd olunduğu təqdirdə sənədlərinizin arasına otel bronu qoymaya bilərsiniz.
Sənədləriniz qəbul olunduqdan sonra hər bir halda viza prosedurunuz əsnasında səfirlikdən sizə zəng gələ və bu zəngdə sizdən yeni sənədləri təqdim etməyiniz tələb oluna bilər.
Bank hesabınızdakı məbləğ sizin göstərdiyiniz səyahət tarixlərinizdən, yəni Şengendə qalacağınız müddətdən, bron elədiyiniz uçuş biletləri və otellərin qiymətindən və s. asılı olaraq dəyişir. Ümumilikdə məsləhətdir ki, bir həftəlik səyahət üçün bank hesabınızda minimum 3.000-5.000 AZN (eyni qaydada avro və ya ABŞ dolları ekvivalenti keçərlidir) aralığında məbləğ göstərəsiniz. Bu məbləğ sizin səyahət planınızı tam əhatə etməlidir. Məbləği hesablayarkən bilet və otel bronlarınızın qiyməti ilə Şengen ərazisində qalacağınızı göstərdiyiniz hər gün üçün ortalama 70-80 avro gündəlik xərci cəmləyə və aldığınız rəqəmdən biraz daha yüksəyini nəzərdə tuta bilərsiniz.
Əgər xərcləriniz sizi dəvət edən qurum tərəfindən qarşılanırsa, bu nüans mütləq şəkildə dəvət məktubunda qeyd olunmalıdır. Bu halda siz bank hesabınızdan arayış təqdim etməyə bilərsiniz, ancaq hər bir halda məsləhətdir ki, öz adınıza hesabınızda olan kiçik də olsa, bir məbləğ göstərəsiniz.
Siz əgər, sahibkar kimi fəaliyyət göstərirsinizsə, iş yerindən arayışı əvəz edəcək sənədləri (VÖEN-in surəti, Vergilər Nazirliyindən dövriyyəniz haqqında verilmiş arayış, şirkətinizin reyestrdən çıxarışı) səfirliyə təqdim edə bilərsiniz. Əgər siz işləmirsinizsə, təhsil alırsınıza və ya hər bir halda səfərinizin xərclərini qarşılamaq üçün başqa bir şəxsi sponsor göstərirsinizsə, bu halda həmin şəxsin şəxsiyyət vəsiqəsinin surəti, iş yerindən arayış (əgər sahibkardırsa, yuxarıda sadalanan sənədlər), bank hesabından arayış və çıxarış (bu bank hesabı həm sizin adınıza, həm də sponsorun adına ola bilər), əgər ailəvi bağınız varsa, bunu təsdiq edən sənədi (məsələn, valideyninizdirsə, özünüzün doğum haqqında şəhadətnaməniz, qardaş və ya bacınızdırsa, ikinizin də doğum haqqında şəhadətnamələriniz və s.) və sponsorluq haqqında kağız səfirliyə təqdim olunmalıdır. Əgər müraciət edən şəxs 18 yaşdan aşağıdırsa, bu halda tək səyahət etdiyi halda hər iki valideynindən və ya valideynlərindən biri ilə səyahət etdiyi halda isə digər valideynindən ölkədən çıxmasına dair icazə sənədin surətini də viza müraciəti zamanı təqdim etmək lazımdır.
Qeyd edək ki, VÖEN, Vergilər Nazirliyindən dövriyyə haqqında arayış, şirkətinizin reyestrdən çıxarışı və ya sponsorluq kağızı, icazə kağızı kimi sənədləri təqdim etdiyiniz halda da bu sənədlərin hər birini notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq etdirməlisiniz.
Viza Proseduru
liechtenstein embassy
Lixtenşteyn Şengen vizasını almaq üçün İsveçrənin Azərbaycandakı Səfirliyinə müraciət olunur. Viza haqda qərar İsveçrə səfirliyinin konsulluq şöbəsində konsul tərəfindən verilir. Buna səbəb isə Lixtenşteynin ölkəmizdə konsulluğunun fəaliyyət göstərməməsidir.
Sənədləri təqdim etmək üçün viza görüşü onlayn şəkildə aşağıdakı linkdən götürülür:
Sənədləri təqdim etmək üçün görüş təyin etmədən səfirlik sənədləri qəbul etmir. Viza müraciəti səfər tarixindən ən tez 6 ay, ən gec isə 15 gün əvvəl edilə bilər. Müraciətçilərin sənədləri təqdim edərkən şəxsi iştirakı mütləqdir. 12 yaşdan aşağı uşaqların şəxsi iştirakına və ya onlar üçün əlavə görüş təyininə ehtiyac yoxdur.
Şengen viza proseduru müraciət tarixindən etibarən 7-10 kalendar günü çəkə bilər.
Qeyd edək ki, təcrübəmiz göstərir ki, təcili biznes səfərləri olduqda email vasitəsilə sistemdə göstərilən vaxtdan daha tez vaxta görüş təyini mümkündür. Əlavə olaraq, bu kimi təcili hallarda viza cavabı 7-10 kalendar günündən daha tez (hətta 3 iş günü) çıxa bilər. Lakin, bu məsələ üzrə qərar tamamilə konsuldan asılıdır.
Viza rüsumu olaraq 35 avro milli valyutada, yəni manatla nağd şəkildə ödənilməlidir. Viza rüsumunun manat ekvivalenti səfirlik tərəfindən günün məzənnəsinə görə tənzimlənir.
Lixtenşteyn Şengen Vizası Alma Ehtimalı
liechtenstein flag
Bütün ölkələrin səfirliyinə viza müraciəti edərkən olduğu kimi Lixtenşteyndə də sizin viza alma şansınız profilinizin hansı vəziyyətdə olmasından asılıdır. İş yerinizin və vəzifənizin normal olması, aylıq gəlirinizin standart maaş aralığında və daha yüksək olması (təcrübədə 450-600 AZN aralığında aylıq gəliri olan şəxslərə viza alınması halı dəfələrlə yaşanıb), bank hesabınızda bütün səyahətinizi əhatə etməyə yetəcək qədər məbləğ göstərməyiniz, sizi ölkəyə bağlayan nüansların (adınıza mülkün olması, ailənizin və uşaqlarınızın olması) mövcudluğu və səyahət tarixçənizin olması sizin Lixtenşteyn Şengen vizası alma şansınızı artıran faktorlardır. Daha öncə Şengen vizası olmayan şəxslər üçün İsveçrə səfirliyi, nisbətən riskli səfirlik hesab oluna bilər. Profilinizdəki digər nüansların (yuxarıda sadalananlar) yüksək səviyyədə olduğu hallar istisna olmaqla, səyahət tarixçəniz yoxdursa, ilk Şengen viza müraciətinizi məhz İsveçrə səfirliyinə etməyiniz risklidir. Hər bir halda daha öncə Şengen vizalarınızın olması sizin İsveçrə səfirliyindən Lixtenşteyn vizası alma ehtimalınızı yüksəldən faktordur. Biznes vizaya müraciət zamanı isə təqdim edəcəyiniz rəsmi dəvət məktubu sizin viza alma şansınızı yetərincə yüksəldə bilər. Əgər dəvət məktubunuzda göstərilən səfər məqsəd və səbəbiniz sizin işlədiyiniz sahə ilə bağlıdırsa və ya siz daha öncə də oxşar biznes səfərlər həyata keçirmisinizsə, bu nüanslar sizin profilinizə kifayət qədər müsbət təsir göstərəcək.
Lixtenşteynə Viza Dəstəyi
beautiful female agent working with clients
Biz Vizam.az şirkəti olaraq sizə Lixtenşteyn Şengen vizası müraciətiniz zamanı yardımçı ola bilərik.Əgər siz bizim viza dəstəyi xidmətimizdən istifadə etsəniz, bizim xidmətə səfirlikdə sizin adınıza görüş təyin olunması, ərizə formanızın doldurulması, sənədlərinizin peşəkar qaydada hazırlanması, səyahətinizi əhatə edəcək uçuş biletlərinizin rezervasiyası, otellərin bronu və ya istəyinizə uyğun şəkildə alınması, viza üçün səyahət tur planınızın qurulması, səfərinizi əhatə edəcək səyahət sığortasının edilməsi, konsultasiya, viza prosedurunuzun izlənilməsi daxil olacaq. Qeyd edək ki, səyahət sığortasının rüsumu bizim xidmət haqqıdan əlavə hesablanacaq. Sığortanın rüsumu adətən, 1 həftə üçün 16-18 AZN aralığında olur. Bu sığortanı siz özünüz də etdirə bilərsiniz. Həmçinin biz sizə sənədlərinizin notarial qaydada ingilis dilinə tərcümə və təsdiq olunması ilə də bağlı yardımçı ola bilərik. Hər bir sənəd üçün əlavə rüsum 16 AZN təşkil edəcək. Ümumi olaraq isə bizim şirkətimizdə Lixtenşteyn Şengen biznes vizasına dəstək xidmət haqqısı bir nəfər üçün 69 AZN təşkil edir.
Sifarişinizi yerləşdirmək üçün buraya klikləyə, əlavə məlumat almaq üçün 050/55-3000135 nömrələri ilə əlaqə saxlaya bilərsiniz.
Kiçik ölkədə böyük xoşbəxtlik tapa bilərsiniz! Xoş səyahətlər!
Oxşar yazılar:
YUNANISTAN BİZNES VİZASINI ALMAQ ÜÇÜN BİLMƏLİ OLDUQLARINIZ
Hər il 30 milyondan çox turistə ev sahibliyi edərək dünyanın ən turistik ölkələrindən biri hesab olunan Yunanıstan. Coğrafiyası, dəniz sahilləri, adaları, tarixi və mədəniyyəti, görkəmli abidələri ilə səyahətçilərin qəlbində taxt qurmuş ölkələrdən biri. Belə bir fakt mövcuddur ki, yay aylarında Yunanıstanda yunanlardan daha çox əcnəbi turist olur. Turistlərlə yanaşı, ilin müxtəlif dövrlərində ölkəyə bir çox biznes […]
Vizam.az 10 dekabr 2020
DANİMARKAYA TURİST VİZASI İLƏ SƏYAHƏT
Avropanın valehedici ölkələri siyahısında başlarda gələn, hər il milyonlarla turistin xoş bir istirahət üçün üz tutduğu Danimarka. Başda paytaxtı Kopenhagen olmaqla, bütün ölkəni bəzəyən rəngarəng, fərqli arxitekturadakı tikililəri və abidələri, mədəniyyəti və incəsənəti, turistik bölgələri ilə soyuq iqliminə baxmayaraq, bütün səyahətçilərin qəlbini isidən və gözünü oxşayan bu ölkəyə Danimarka Şengen vizasıyla getmək mümkündür. Turizm üçün ideal […]
KİÇİK ÖLKƏYƏ BÖYÜK SƏYAHƏT – LÜKSEMBURQ BİZNES VİZASI
Lüksemburq ərazi cəhətdən Avropanın və dünyanın ən kiçik ölkələrindən biri hesab olunsa da, hər il bir milyondan çox turisti cəlb edəcək marağa və cazibəyə sahib bir ölkədir. Yaşıl və təmiz təbiəti, kiçik ölkənin gətirdiyi üstünlük olan sakitlik və rahatlıq turistlərin bu ölkəyə üz tutma səbəblərindən bir neçəsidir. Lüksemburq həmçinin, biznes məqsədilə də tez-tez səfər edilən ölkədir. Siz də […]
BİRLƏŞMİŞ KRALLIĞA BİZNES VİZASINI ALMAQ ÜÇÜN NƏ ETMƏLİ?
Avropanın ən çox üz tutulan ölkələrindən biri, dünyanın bəlkə də ən görkəmli və məşhur adası – Böyük Britaniya və Şimali İrlandiya Birləşmiş Krallığı. Özündə İngiltərə, Şotlandiya, Uels, Şimali İrlandiya ölkələrini birləşdirən Britaniya Krallığı hər il ümumilikdə 40 milyondan çox turisti qonaq edir. Turist axınından əlavə isə, ölkəyə həmçinin, minlərlə biznes səfər də reallaşdırılır. Əgər siz də Birləşmiş Krallığa səyahət edib həm […]
BUZ ADASINA SƏYAHƏT-İSLANDİYA BİZNES VİZASI
Gerçək səyahətsevərlərin üz tutduğu, Avropanın buz adası İslandiya. Təbiətinin və coğrafiyasının mükəmməlliyindən əlavə, gözəl mənzərələri, qeyzerləri, dağları, auroraları və sahib olduğu daha bir çox özünəməxsus özəllikləri ilə İslandiya bir çoxları üçün ideal səyahət deyildikdə ağla gələn ilk ölkələrdən biridir. Turistik səyahət üçün ideal olan bu ölkəyə həmçinin, biznes səfərlər də tez-tez təşkil olunur. Əgər siz də İslandiyaya səyahət edib […]
AVSTRALİYA VİZASI NECƏ ALINIR?
Dünyanın bir ucuna, ayrıca bir qitəyə – Avstraliyaya səyahət edib bu unikal və əsrarəngiz coğrafiyanı kəşf etmək bir çox şəxsin arzusudur. Təbiəti, okean sahilləri, paytaxt Kanberra, Sidney, Melburn kimi şəhərləri, heyvanlar və botanika aləminin unikallığı, abidələri və sadalamaqla bitməyəcək digər özəllikləri ilə səyahətsevər insanların ən böyük turizm hədəflərindən birinə çevrilmiş Avstraliya! Sizin də hədəfiniz bu […]
POLŞA ŞENGEN VİZASI
Avropanın istənilən ölkəsi turizm üçün əla məkan hesab oluna bilər. Ancaq bu ölkələrin siyahısında Polşanı həm bizim səyahətçilərimiz, həm də dünya turizmi üçün ön plana çəkən amillər boldur. Paytaxt Varşavadan əlavə Krakov, Poznan, Qdansk və bir çox şəhərlərdə rast gələ biləcəyiniz Polşanın özünəməxsus, spesifik arxitekturası, təbiətinin gözəlliyi, mədəniyyəti və incəsənəti turistləri özünə cəlb etməkdə olduqca uğurludur. Əgər sizin Polşada yaşayan […]
NORVEÇ QONAQ VİZASI
Bütün səyahətçilərin xəyallarını bəzəyən, şəkillərdə qarlı, şaxtalı, sakit təbiətinin və coğrafiyasının gözəlliyi ilə hər kəsi özünə aşiq edən Norveç. Artıq Norveçi şəkillərdən yox, öz gözlərinizlə görməyin vaxtının gəldiyini düşünürsünüzsə, sadəcə bir Norveç Şengen vizası bu arzunuzu reallığa çevirə bilər. Əgər sizin Norveçdə yaşayan ailə üzvünüz və ya dostunuz varsa və siz həm bu gözəl ölkəni gəzmək, həm də onu ziyarət […]
HOLLANDİYA QONAQ VİZASINA MÜRACİƏT
Ölkəsində narıncının hökm sürdüyü, amma şəhərlərindəki bütün rənglərin ahənginin ortaya möhtəşəm bir mənzərə çıxardığı, incəsənəti  və mədəniyyəti, xüsusilə də muzeyləri ilə bütün dünyada məşhur olan Hollandiya! İl ərzində 20 milyondan çox turist Hollandiyaya səyahət edərək unudulmaz anlar yaşayır. Əgər sizin Hollandiyada yaşayan ailə üzvünüz və ya dostunuz varsa və siz onu ziyarət etmək istəyirsinizsə, Hollandiya Şengen vizasına müraciət edə bilərsiniz. Qonaq vizasına müraciət […]
LATVİYA BİZNES VİZASI NECƏ ALINIR?
Avropanın ən böyük və ən sevilən metropolislərindən birinə – paytaxt Riqaya ev sahibliyi edən, modern tarixi üslubu və təbiəti ilə seçilən Latviya il ərzində milyonlarla turisti ölkəsində qonaq edir. Turistik səfərlərlə yanaşı, ölkəyə təşkil olunan biznes səfərlərin də sayı ildən-ilə artmağa davam edir. Əgər siz də Latviyaya səyahət edib həm işinizi görmək, həm də bu ölkəni kəşf etmək istəyirsinizsə, […]

Business visa to Liechtenstein - business to the small country of Europe
Although the country of Liechtenstein, located on the border of Switzerland and Austria in Europe, is considered one of the smallest countries in the world, it is of interest to many tourists for travel. In addition to tourists, many businessmen make business trips to the country throughout the year. If you also want to travel to Liechtenstein for this purpose and want to do your work, as well as travel and see this country with your own eyes, you can apply for a Liechtenstein business (business visit) visa. You can read more about the documents you will need when applying for a business visa, the letter of invitation and the general visa procedure in this article.
Liechtenstein Visa Types
liechtenstein visa
You can travel to Liechtenstein, which is included in the list of Schengen countries, using a Liechtenstein Schengen visa. The reasons for applying for this type of visa can be tourism, visiting family or friends, business trip, medical examination or treatment, short-term study, exchange programs and many other non-permanent nuances. If you want to receive long-term education (such as bachelor's, master's, doctoral studies, etc.) in Liechtenstein with a duration of more than 90 days or to work permanently in an institution located here, if you have official invitation or acceptance letters from those educational and work institutions, you can also apply for a national visa for Liechtenstein. they can apply.
You apply for the "business visa" type of Liechtenstein Schengen visa to realize your short-term business trip. It should be noted that a short-term business visa does not give you the right to work permanently in Liechtenstein, this visa is issued for your own business trip.
Liechtenstein Schengen Visa
visa application form
Similar to other Schengen countries, the Liechtenstein Schengen visa is available in single-entry and multiple-entry types. In any case, you can also apply for long-term visas, i.e. for three months, six months, one year, two years or five years. After obtaining a Liechtenstein Schengen visa, it is possible to enter any Schengen country. However, in any case, we recommend that you make your first entry into the Schengen area from the country where you received your visa, i.e. Liechtenstein. Otherwise, if you try to enter the Schengen area with a Liechtenstein visa from another country, if you do not mention it during your visa application, even if it is rare, it may become a problem for you, the border service of that country may turn you back and not allow you to enter the country. This experience has been experienced in some cases and therefore we advise you to avoid this risk.
If you apply for a Liechtenstein Schengen visa, you must indicate the maximum number of days you will stay in this country during your trip.
Collection of Documents for Liechtenstein Schengen Visa Application
When applying for a Liechtenstein Schengen visa, you must submit the following documents:
Original and copy of the first page of your foreign passport
Copies of your previous visas and entry-exit stamps, if applicable
A copy of your identity card
Reference from the place of work* and, if applicable, an extract from the salary card (for persons studying, a reference from the educational institution) Bank account statement and statement in your name. (Detailed information about the amount is mentioned below)
Copies of extracts* of properties in your name and a copy of your car's passport, if applicable
Proof of your marital status* (copy of your marriage certificate if you are married, birth certificates if you have children under 18 or divorce certificate if your marriage has broken down)
2 pieces of 3.5x4.5 size, biometric and your photo on a white background
Airline reservations you make for your trip
Hotel reservations you made for your trip
Schengen-compliant travel insurance that will fully cover your trip
Application form filled in English
A printed version of the document issued from the system on confirmation of appointment
A formal invitation letter for the business institution, event or meeting you are going to
Documents marked with "*" must be submitted to the embassy in English. If you have obtained the original document in Azerbaijani rather than in English, in this case, each of these documents must be translated into English and certified by a notary and submitted to the embassy.
If you do not have the original of the invitation letter, you can submit a scanned version to the embassy in printed form. The invitation letter must have the signature and seal of the institution that invited you. Also, on the invitation letter, the name of the invited person, that is, your name, and additionally, if possible, your date of birth, passport number, and travel dates must be mentioned. If your place of stay is organized by the institution that invited you, in this case, you may not include a hotel reservation in your documents if the address of your stay is mentioned in the invitation letter sent to you.
After your documents have been accepted, in any case, during your visa procedure, you may receive a call from the embassy and you may be asked to submit new documents.
The amount in your bank account is based on the travel dates you have indicated, i.e. the length of your stay in Schengen, the price of the flight tickets and hotels you have booked, etc. varies depending. In general, it is recommended that you have at least AZN 3,000-5,000 in your bank account for a one-week trip (equivalent to Euro or US dollars). This amount should fully cover your travel plan. When calculating the amount, you can sum up the average daily cost of 70-80 euros for each day you indicate that you will stay in the Schengen area with the price of your ticket and hotel reservations, and expect a little higher than the figure you received.
If your expenses are covered by the institution that invited you, this must be mentioned in the invitation letter. In this case, you may not provide a statement from your bank account, but in any case it is advisable to show a small amount in your account in your name.
If you are an entrepreneur, you can submit the documents that will replace the certificate from the workplace (a copy of the TIN, a certificate issued by the Ministry of Taxes about your turnover, an extract from the register of your company) to the embassy. If you are not working, studying or in any case sponsoring another person to cover the costs of your trip, in this case a copy of that person's identity card, proof of employment (if self-employed, the documents listed above), proof of bank account and statement (this bank account can be both in your name and in the name of the sponsor), if you have a family bond, a document confirming this (for example, if it is a parent, your own birth certificate, if it is a brother or sister, both of your birth certificates, etc.) and a paper about sponsorship to the embassy must be submitted. If the applicant is under 18 years of age, in this case, if he is traveling alone, a copy of the permission document to leave the country from both parents or, if he is traveling with one of the parents, must also be submitted during the visa application.
It should be noted that even if you submit documents such as TIN, turnover certificate from the Ministry of Taxes, extract from the register of your company or sponsorship paper, permission paper, you must have each of these documents translated and certified into English by a notary.
Visa Procedure
liechtenstein embassy
To get a Liechtenstein Schengen visa, apply to the Embassy of Switzerland in Azerbaijan. The visa decision is made by the consul in the consular department of the Swiss embassy. The reason for this is that the consulate of Liechtenstein does not operate in our country.
Visa appointment for submission of documents is taken online from the following link:
The embassy does not accept documents without making an appointment to submit them. The visa application can be made no earlier than 6 months, and no later than 15 days before the date of the trip. Applicants must be personally present when submitting documents. Children under 12 do not need to attend in person or make an additional appointment for them.
The Schengen visa procedure may take 7-10 calendar days from the date of application.
As a visa fee, 35 euros must be paid in cash in the national currency, i.e. in manats. The manat equivalent of the visa fee is adjusted by the embassy according to the exchange rate of the day.
Chances of Getting a Liechtenstein Schengen Visa
liechtenstein flag
As when applying for a visa at the embassy of any country, your chance of getting a visa in Liechtenstein depends on the state of your profile. Your workplace and position should be normal, your monthly income should be in the standard salary range and higher (in experience, there have been many cases of obtaining visas for people with monthly income in the range of 450-600 AZN), you should show enough money in your bank account to cover your entire trip, the nuances that bind you to the country ( presence of property in your name, family and children) presence and travel history are factors that increase your chances of getting a Liechtenstein Schengen visa. For those who have not previously held a Schengen visa, the Swiss embassy can be considered a relatively risky embassy. Unless the other nuances in your profile (listed above) are at a high level, if you have no travel history, it is risky to make your first Schengen visa application to the Swiss embassy. In any case, having previous Schengen visas is a factor that increases your chances of getting a Liechtenstein visa from the Swiss embassy. When applying for a business visa, the official letter of invitation you will present can increase your chances of getting a visa. If the purpose and reason for the trip stated in your invitation letter is related to your field of work or if you have made similar business trips before, these nuances will have a positive impact on your profile.
Liechtenstein Visa Support
beautiful female agent working with clients
We, as a Visam.az company, can help you during your Liechtenstein Schengen visa application. If you use our visa support service, our service includes arranging an appointment on your behalf at the embassy, filling out your application form, preparing your documents in a professional manner, booking your flight tickets that will cover your trip, it will include hotel reservation or purchase according to your request, making your travel tour plan for visa, making travel insurance to cover your trip, consulting, following your visa procedure. Note that the travel insurance fee will be calculated in addition to our service fee. The insurance fee is usually in the range of 16-18 AZN for 1 week. You can get this insurance yourself. We can also assist you with notarizing and notarizing your documents into English. Additional fee for each document will be AZN 16. In general, the service fee for Liechtenstein Schengen business visa support in our company is 69 AZN per person.
You can click here to place your order, contact 050/55-3000135 for more information.
You can find great happiness in a small country! Happy travels!
Related posts:
MESSAGES OF THE WORLD’S TOURISM GIANTS DURING THE CORONAVIRUS
We are all aware that the Coronavirus pandemic has affected many areas. One of them, and perhaps the most affected, is the tourism industry. Before the epidemic, the tourism industry accounted for 10% of world GDP. At the moment, The World Travel & Tourism Council has warned that the COVID-19 pandemic could cut 50 million […]
Vizam.az 07 February 2022
When will we travel again?
The incidence of the coronavirus pandemic, which has killed thousands of people around the world, continues to rise. At a time when the number of infections has reached 3 million, and more than two hundred thousand people have died, leaving home has become even riskier. Although staying at home may not seem difficult to many […]
The Not-Do List in Southeast Asia
You can hear thousands of advice about where to go, and what to do while traveling somewhere. But what things we should not do? It sounds weird, but every year hundreds of tourists have different problems just because of not to know local rules and traditions. In order not to come across these kinds of […]
The Sun fear of Trolls
One of the most touristic places – Trolltunga which is located in Oreland in the skirts of the Norway mountains looks like a Troll’s tongue. But why Ogre? The story of this monument’s name comes from Norway legends, from the giant’s named Trolls who lived in this area. According to another legend, these ogres were […]
Alakbar Karbalayev 07 February 2022
EXPENSIVE PART OF NEW ZEALAND
As I know there isn’t an article about the southern part of the south-east land – New Zealand. From my point of view, this country has the most magnificent nature in the world. You can come across different landscapes and climates at every step of your travel. Daily expenses? Let’s turn to the start point. […]
Rasim Aghayev 07 February 2022
CARIBBEAN FLASHBACK
One day I fed up with watching the film “Caribbean Islands” and said to myself: “I’m going”. Can’t I be like Captain Jack Sparrow?! February. 2016. Before planning the trip to these islands, there was also a Venezuela option in my “Travel Menu” in addition to the Caribbean. Taking into consideration that I cannot travel to […]
Rasim Aghazada 07 February 2022
OPEN CURTAINS, I AM WATCHING FOOTBALL!
Imagine that you are in your own hotel room. You want to watch football and instead of turning the TV on, you open the curtains. Yes, West Ham United hotel is the perfect place for such crazy football fans.  The three-star West Ham United hotel allows you to watch Upton Park (Stadium where the West […]
TRAVEL TO AVATAR PROVINCE
Everyone can be affected by any of the movies they watch. Some of us even include the places watched in movies on our “must-see” list.  Like everyone else, after watching the Avatar movie, I also wish to see Pandora. Many of us are likely to be unaware of the existence of such a place. Surrounded […]
FLYING SHARK IN OXFORD
Since the “Shark” appeared on the roof of New High Street, Oxford on 9 August 1986, the house became the most mysterious place not only in Headington but also in the whole world. This extraordinary house with a headless shark became the center of world attention. Thus, the headless sculpture was erected on the 41st […]
Business visa to Liechtenstein – business to the small country of Europe
Although the country of Liechtenstein, located on the border of Switzerland and Austria in Europe, is considered one of the smallest countries in the world, it is of interest to many tourists for travel. In addition to tourists, many businessmen make business trips to the country throughout the year. If you also want to travel […]